Strona główna » Aktualności » Ranking Szanghajski 2024r. – 8 polskich uczelni wśród tysiąca najlepszych na świecie.

Ranking Szanghajski 2024r. – 8 polskich uczelni wśród tysiąca najlepszych na świecie.

Ranking Szanghajski, znany również jako Academic Ranking of World Universities (ARWU), to jedno z najbardziej prestiżowych zestawień uczelni wyższych na świecie. Po raz pierwszy opublikowany w 2003 roku przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Ranking ten stał się ważnym wskaźnikiem dla akademickiej elity. Od 2009 roku ranking jest opracowywany przez Shanghai Ranking Consultancy, która co roku ocenia ponad 2500 uniwersytetów z całego świata. Na Listę Szanghajską trafia 1000 najwyżej ocenianych szkół wyższych, z czego szczegółowa klasyfikacja dotyczy pierwszych 100 uczelni, a pozostałe są umieszczane w grupach liczących po 50 lub 100 placówek.

Ranking Szanghajski 2024 r. 
8  polskich uczelni wśród tysiąca najlepszych na świecie.
RANKING

Kryteria oceny

Ranking Szanghajski opiera się na sześciu kluczowych kryteriach. Mają one na celu ocenić jakość i wpływ badań naukowych oraz osiągnięcia akademickie uczelni. Należą do nich:

  • Liczba absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fieldsa – nagrody te są uznawane za jedno z najwyższych osiągnięć w dziedzinie nauki i matematyki.
  • Liczba najczęściej cytowanych badaczy – wskaźnik ten mierzy wpływ naukowy pracowników uczelni na światową społeczność naukową.
  • Liczba artykułów publikowanych w czasopismach „Nature” i „Science” – te renomowane czasopisma są znane z publikacji najważniejszych badań naukowych.
  • Liczba publikacji znajdujących się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index).
  • Wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni – mierzy efektywność i wydajność uczelni w kontekście jej zasobów i skali działania.

Najlepsze uczelnie na świecie w 2024 roku

W edycji 2024, po raz 22. z rzędu, pierwsze miejsce na Liście Szanghajskiej zajmuje Uniwersytet Harvarda. Kolejne miejsca w czołówce również należą do amerykańskich instytucji: Stanford University i Massachusetts Institute of Technology. W pierwszej dziesiątce znalazły się także dwie brytyjskie uczelnie – University of Cambridge i University of Oxford.

Oto pełna lista pierwszej dziesiątki Rankingu Szanghajskiego 2024:

  1. Harvard University, USA
  2. Stanford University, USA
  3. Massachusetts Institute of Technology, USA
  4. University of Cambridge, Wielka Brytania
  5. University of California, Berkeley, USA
  6. University of Oxford, Wielka Brytania
  7. Princeton University, USA
  8. California Institute of Technology, USA
  9. Columbia University, USA
  10. University of Chicago, USA

Polskie uczelnie w Rankingu Szanghajskim 2024

W tegorocznym zestawieniu najlepszych uczelni świata znalazło się 8 polskich szkół wyższych.

Najwyższe miejsca spośród polskich uczelni zajęły Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Uniwersytet Warszawski, które uplasowały się w przedziale 401-500.

Trzecią najlepszą polską uczelnią jest Politechnika Gdańska, znajdująca się w przedziale 801-900.

W przedziale 901-1000 znalazły się natomiast Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Szczególnie cieszy nas obecność Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w tegorocznym rankingu. Jako nasz klient, uczelnia ta wprowadziła System Konkursowy autorstwa naszej firmy – BonaSoft. Wspiera on transparentne i efektywne przeprowadzanie konkursów oraz naborów.

Nasze oprogramowanie, System konkursowy (o którym więcej można przeczytać tutaj), jest istotnym elementem który wspomaga codzienne funkcjonowanie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i jego sukcesy.

Ranking Szanghajski pozostaje istotnym wskaźnikiem dla instytucji akademickich na całym świecie. Jego wyniki są uważnie śledzone przez środowisko naukowe i edukacyjne. Dla polskich uczelni obecność na tej prestiżowej liście to nie tylko prestiż, ale także impuls do dalszego rozwoju i poprawy jakości badań oraz kształcenia.

Więcej o rozwiązaniach dla Uczelni Wyższych, możesz zobaczyć tutaj.