Strona główna » Aktualności » Wdrożenie systemu KOHA w bibliotekach uniwersyteckich – artykuł w biuletynie EBIB

Wdrożenie systemu KOHA w bibliotekach uniwersyteckich – artykuł w biuletynie EBIB

Zapraszamy do lektury artykułu opisującego wdrożenie oprogramowania bibliotecznego KOHA w dwóch polskich placówkach bibliotecznych, który ukazał się w biuletynie EBIB, publikowanym na dedykowanym portalu dla bibliotekarzy i pracowników dziedziny informacji.

NOWY PROJEKT

Publikacja została przygotowana przez dr inż. Paulinę Studzińską-Jaksim, dyrektorkę Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, oraz mgr. Urszulę Cieraszewską, dyrektorkę Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Artykuł szczegółowo prezentuje liczne korzyści wynikające z praktycznego zastosowania systemu KOHA w wymienionych bibliotekach, analizując każdy etap wdrożenia przeprowadzonego przez pracowników Firmy BonaSoft.

Artykuł jest dostępny pod tym linkiem: KLIKNIJ TUTAJ.

Rozwiązanie wdrożone przez firmę BonaSoft obecnie cieszy się największą popularnością na świecie wśród systemów tego typu. System KOHA umożliwia wygodne, błyskawiczne i precyzyjne wykonywanie różnorodnych czynności bibliotecznych. Co istotne, jest to oprogramowanie otwarte, oparte na formule opensource.

Wdrożenie systemu KOHA umożliwia cyfryzację procesów bibliotecznych i pełną ich obsługę zdalnie, eliminując konieczność wizyty w bibliotece. System posiada nowoczesny, responsywny, zgodny z WCAG 2.1 interfejs czytelnika i bibliotekarza, dostępny za pośrednictwem przeglądarki internetowej bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Wskazana cecha systemu wyróżnia go na rynku i spowodowała, że system doskonale sprawdził się podczas pandemii koronawirusa udostępniając pełen zakres usług czytelnikom oraz możliwość pracy zdalnej dla bibliotekarzy z domu.

KOHA to kompletny i zintegrowany system biblioteczny, używany przez tysiące bibliotek na całym świecie, w tym dziesiątki w Polsce. Jest dostosowany do polskich realiów prawnych i biznesowych, co potwierdzają udane wdrożenia w kraju. Elastyczność systemu oraz jego zdolność do integracji z innymi powszechnie stosowanymi usługami i systemami, takimi jak PayU, USOS, CAS, czy bramki RFID, sprawiają, że KOHA stanowi wszechstronne rozwiązanie.

System ten oferuje również funkcje Web 2.0, takie jak tagowanie, komentowanie, udostępnianie w mediach społecznościowych i kanałach RSS. Popularność oprogramowania KOHA wynika z jego architektury internetowej, kompatybilności z Unicode, łatwości obsługi i szerokich możliwości dostosowywania. Zdolność adaptacji przekonała wiele bibliotek na całym świecie do przyjęcia i rozwijania możliwości oprogramowania poprzez dodawanie własnych rozwiązań i funkcji (Salma i Mini Devi, 2020).

Jeśli poszukują Państwo innowacyjnego rozwiązania cyfrowego, które usprawni wszystkie procesy zarządzania biblioteką, serdecznie zapraszamy do kontaktu.


Zdjęcie: Pixabay